Historia

28 października 1990 roku ks.bp.Jan Mazur Ordynariusz Diecezji Siedleckiej erygował parafię bł. Honorata utworzoną z części parafii Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej. Parafia korzystała z kaplicy przy ulicy Janowskiej, obok której znajdowały się mieszkania księży. Kaplica służyła parafii przez 8 lat. Pierwszym proboszczem parafii, organizatorem życia parafialnego i budowniczym był ks.Stanisław Zajko.

W listopadzie 1991 r. radni miejscy na sesji Rady Miasta przekazali nieodpłatnie plac pod budowę kościoła przy ulicy Terebelskiej. W lutym 1992 roku Komisja Sztuki i Architektury w Siedleckiej Kurii zatwierdziła do realizacji plan kościoła i budynku parafialnego. Plany wykonywali inżynierowie Janusz Jaworski i Witold Kalinowski z Warszawy.

2 sierpnia 1992 r. dokonano poświecenia placu pod budowę kościoła przy ul.Terebelskiej i postawiono krzyż. Przystąpiono do budowy kościoła. W lipcu 1993 r. bp. Jan Mazur poświęcił kamień węgielny.

W latach 1992 - 98 wysiłkiem parafian, mieszkańców Białej Podlaskiej i pierwszego proboszcza księdza Zajki wybudowano kościół i plebanię. Kościół ma styl współczesny, kształt bryły nieregularny. Wewnątrz podparty na 8 filarach, na których opiera się więźba dachowa.

4 października 1998 r. ksiądz biskup Jan Wiktor Nowak, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej dokonał poświęcenia świątyni i plebani.

W listopadzie 1999 roku parafia przeżywała Misje Ewangelizacyjne " Z wiarą Ojców w Trzecie Tysiąclecie", które przeprowadzili księża z diecezji - ks. Franciszek Juchimiuk i ks. Sylwester Ługowski. Misje Ewangelizacyjne były okazją do zmobilizowania parafian do postawienia znaków naszej wiary. Postawiono krzyże: na ul. Królowej Jadwigi przy bloku 7, przy Szkole Postawowej nr 9, na rogu ulicy Radziwiłowskiej i Osiedlu Sitnickim oraz dwa krzyże przy ul.Anny Jagielonki.

Dalsze prace trwały przy ogrodzeniu kościoła i otoczenia zrobiono parking i założono pierwsze zieleńce.

Kolejne lata to wystrój wnętrza kościoła; przybywają ławki, konfesjonały, krzyż w głównym ołtarzu, pierwsze witraże i mozaiki, a w 2003 r. organy.

Obok życia materialnego rozwija się życie duchowe, które parafianie pogłębiają na spotkaniach różnych wspólnot działających przy parafii. W parafii spotkają się kółka różańcowe, ministranci i lektorzy, oaza, Domowy Kościół, Apostolstwo Dobrej Śmierci, wspólnoty neokatechumenalne, od 2007r Legion Maryi.

W sierpniu 2006 roku proboszczem parafii został ks. kanonik Janusz Onufryjuk, budowniczy organizator parafii Sw. Brata Alberta w Łukowie. Nowy proboszcz kontynuuje dzieło swego poprzednika, dba o wystrój świątyni i parafię. W 2007r przeprowadzono remont i pomalowano kościół wewnątrz.

Wikariusze pracujący w parafii w latach 1990 - 2007, księża:

• Grzegorz Kamński,

10 - 12.12 rekolekcje adwentowe, prowadził ks. Wojciech Hackiewicz
    24.12 pasterka transmitowana przez TVP Lublin
    rekolekcje wielkopostne, prowadził ks dr Marian Stepulak
    kwiecień - maj 2007 - remont kościoła: wymiana nagłośnienia, ołtarz pod tabernakuułum, likwidacja ściany oddzielającej kaplicę, wymiana okien w kościele, malowanie świątyni
    4.05 - 1 Komunia św.
    3.06- Msza św. prymicyjna ks. Tomasza Radkiewicza, salezjanina pochodzącego z parafii
    14.06 - święcenia diakonatu w katedrze siedleckiej przyjmuje alumn Marek Golec, pochodzący z parafii.