Odpust ku czci naszego patrona - bł. Honorata (17.10.2010)

17 października w naszej parafii obchodziliśmy
odpust ku czci naszego patrona - bł. Honorata Koźmińskiego.
Uroczystości zgromadziły wielu białczan i czcicieli
zakonnika z Białej Podlaskiej.

Do odpustu parafianie przygotowywali się poprzez 40-godzinne nabożeństwo.
Mieszkańcy poszczególnych ulic i osiedli przez dwa dni
trwali przed Najświętszym Sakramentem.
Uroczystą sumę odpustową celebrował
ks. kan. Waldemar Izdebski, proboszcz bialskiej parafii św. Anny.

Słowo Boże wygłosił duszpasterz akademicki ks. Sławomir Szypulski.

W homilii podkreślał, że bł. Honorat Koźmiński był przykładem człowieka zjednoczonego z Bogiem. W swoim życiu, pomimo niesprzyjających warunków, dokonał wiele. Wydał ponad setkę książek i założył 27 zgromadzeń (z których do dziś istnieje 16). Siłę czerpał z modlitwy, dziennie poświęcając na nią kilka godzin. Kaznodzieja przypominał, że o. Honorat potrafił dobrze wykorzystać każdą możliwość; kiedy wszystko zdawało się być stracone, on nie tracił nadziei. Po powstaniu styczniowym zlikwidowano zakony i zakazano przyjmować nowe osoby do nowicjatu. On nie załamał się, posługiwał na ambonie i w konfesjonale.

- Bóg ma moc i władzę przechylić szalę zwycięstwa, nawet wtedy, gdy wróg wydaje się być silniejszy i niemożliwy do pokonania. To propozycja dla każdego z nas, by nie załamywać się w obliczu trudności, które pojawiają się na naszej drodze. (…) Dla każdego z nas jest zawsze droga do światła, Bóg ma drogę wyjścia z ciemności, trzeba ją tylko zobaczyć i zaangażować się, jak tylko potrafimy. Nie można powiedzieć, że nic nie da się zrobić, dopóki nie spróbujemy wszystkich możliwości - przekonywał ks. S. Szypulski.

O. Honorat miał sposób na odnowienie życia zakonnego. Kiedy w ostatnich latach życia został przez kościelne władze odsunięty od swego dzieła, potrafił powiedzieć „fiat”. - Dziś wierzymy, że posługa bł. Honorata przyniosła większy owoc, niż gdyby ten zakonnik postawił na swoim. Jego odwaga, aktywność, nadzieja i niepodawanie się nawet w najtrudniejszych sytuacjach ciągle nas inspirują - podkreślał kaznodzieja.

Msza św. zakończyła się procesją Eucharystyczną.

Po uroczystościach każdy mógł osobiście
uczcić relikwie bł. Honorata oraz
odbyło się błogosławieństwo dzieci.

tektst - Agnieszka Wawryniuk

dodano 18 października 2010