Wystawa o ks. Jerzym Popiełuszce (25.05.2010)

W naszej parafii  od wtorku 25 maja do 1 czerwca będzie można obejrzeć wystawę „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)” przygotowaną przez OBEP IPN w Białymstoku.

Wystawa  przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego Popiełuszki oraz jego męczeńską śmierć. Sylwetka kapłana została ukazana na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem. Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, może prześledzić historię życia księdza – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą ks. Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa i bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny.

Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980-1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

W najbliższą niedzielę zapraszamy na Mszę Św. o godz. 18.00 w intencji Ojczyzny, a po niej na akademię poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce, przygotowaną przez młodzież z Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Białej Podl.

dodano 25 maja 2010